















Tech Spec :
Processor : Intel Core Ultra 7 256V, 8C (4P + 4E) / 14T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB Intel Smart Cache
AI PC Category : AI PC
NPU : Integrated Intel AI Boost, up to 47 TOPS
Graphics : Integrated Intel Arc 130T GPU
Chipset : Intel SoC Platform
Memory :
16GB SODIMM DDR5-5600
Memory Slots : one DDR5 SODIMM slots, not updgradable
Max Memory : up to 64GB DDR5-5600
Storage : 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
Storage Slot : two M.2 slots
* One M.2 2242 PCIe 4.0 x4 slot
* One M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot
Max Storage Support : up to two drives, 2x M.2 SSD
* M.2 2242 SSD up to 1TB
* M.2 2280 SSD up to 1TB
Card Reader : No card reader
Audio Chip : High Definition (HD) Audio, Senary SN6147 codec
Speakers : Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos, audio by HARMAN
Microphone : 2x, Array
Camera : FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter
Battery : 64Wh
Power Adapter : 65W USB-C (3-pin)
Display : 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz
Touchscreen : None
Screen-to-Body Ratio : 90%
Keyboard : Backlit, English
Dimensions (WxDxH) : 313 x 220.3 x 10.1/15.25 (front/rear)
Weight : Starting at 1.34 kg (2.95 lbs)
Case Color : Black
Case Material : Aluminium (Top), Aluminium (Bottom)
Operating System : Windows 11 Pro, English (US) / English (UK)
Bundled Software : None
WLAN + Bluetooth : Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 + BT5.3
Ethernet : 100/1000M (RJ-45)
Standard Ports :
Security Chip : Discrete TPM 2.0 Enabled
Physical Locks : Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
Smart Card Reader : None
Fingerprint Reader : Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button
Other Security :
Camera privacy shutter
IR camera for Windows Hello (facial recognition)
System Management : Non-vPro
Warranty : 3y Premier Support
Mil-Spec Test : MIL-STD-810H military test passed
Other Certifications : TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution)
Garansi Resmi Lenovo Indonesia
| Product Specs | |
| Processor | Intel Core Ultra 5 225H, 14C (4P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 4.9GHz, 18MB Intel Smart Cache |
| Graphics | Integrated Intel Arc 130T GPU |
| Memory | 8GB SODIMM DDR5-5600 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0 |
| Camera | FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter |
| Display | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Battery | 64Wh |
| Touchscreen/Pen | None |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bundle Software | None |
| Warranty | 1yr Carry-in |