















Tech Spec :
Processor : Intel Core Ultra 7 268V, 8C (4P + 4LPE) / 8T, Max Turbo up to 5.0GHz, 12MB
AI PC Category : Copilot+ PC
NPU : Integrated Intel AI Boost, up to 48 TOPS
Graphics : Integrated Intel Arc Graphics 140V
Chipset : Intel SoC Platform
Memory : 32GB Soldered LPDDR5x-8533, MoP Memory
Memory Slots : Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel
Max Memory : 32GB soldered memory, not upgradable
Storage : 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
Max Storage Support : One drive, up to 2TB M.2 2280 SSD
Storage Slot : One M.2 2280 PCIe 5.0 x4 slot
Card Reader : None
Audio Chip : High Definition (HD) Audio, Realtek ALC713 codec
Speakers : Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos
Camera : FHD 1080p + IR Discrete with Privacy Shutter
Microphone : 2x, 360°
Battery : 57Wh
Power Adapter : 65W USB-C Slim GaN (3-pin)
Display : 14" WUXGA (1920x1200) IPS 500nits Anti-reflection / Anti-smudge, 100% sRGB, 60Hz, Low Power, Touch
Touchscreen : OGS, 10-point Multi-touch
Keyboard : Backlit, English
Touchpad : Trackpad
Case Color : Grey
Case Material : Aluminium (Top), Aluminium (Bottom)
Pen : Lenovo Yoga Pen
Dimensions (WxDxH) : 312.80 x 217.65 x 16.19-18.3 mm
Weight : Starting at 1.30 kg
Operating System : Windows 11 Pro, English (US) / English (UK)
Bundled Software : Intel Connectivity Performance Suite + Lenovo AI Now
WLAN + Bluetooth : Intel Wi-Fi 7 BE201, 802.11be 2x2 + BT5.4
Ethernet : No Onboard Ethernet
Standard Ports :
1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On
2x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1
1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
Optional Ports (configured) : None
Smart Card Reader : None
Security Chip : Discrete TPM 2.0 Enabled
Fingerprint Reader : Touch Style, Match-on-Chip, in Keyboard Key
Physical Locks : Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
Other Security :
Camera privacy shutter
Ultrasonic Human Presence Detection (FHD 1080p + IR camera models)
IR camera for Windows Hello (facial recognition)
System Management : Intel vPro Enterprise
Warranty : 3-year, Premier Support Plus
Mil-Spec Test : MIL-STD-810H military test passed
Garansi resmi Lenovo Indonesia
| Product Specs | |
| Processor | Intel Core Ultra 7 268V, 8C (4P + 4LPE) / 8T, Max Turbo up to 5.0GHz, 12MB |
| Graphics | Integrated Intel Arc Graphics 140V |
| Memory | 32GB Soldered LPDDR5x-8533, MoP Memory |
| Storage | 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0 |
| Camera | FHD 1080p + IR Discrete with Privacy Shutter |
| Display | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 500nits Anti-reflection / Anti-smudge, 100% sRGB, 60Hz, Low Power, Touch |
| Battery | 57Wh |
| Touchscreen/Pen | Yes/Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bundle Software | Intel Connectivity Performance Suite + Lenovo AI Now |
| Warranty | 3-year, Premier Support Plus |