











Tech Spec :
Processor : Intel Core Ultra 5 235, 14C (6P + 8E) / 14T, Max Turbo up to 5.0GHz, 24MB
AI PC Category : AI PC
NPU : Integrated Intel AI Boost, up to 13 TOPS
Graphics : Integrated Intel Graphics
Chipset : Intel Q870 Chipset
Memory : 8GB UDIMM DDR5-5600
Memory Slots : Four DDR5 UDIMM slots, dual-channel capable
Max Memory : Up to 128GB DDR5
Storage : 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
Storage Support :
Up to four drives, 1x 3.5" HDD + 1x 2.5" HDD + 2x M.2 SSD
• 3.5" HDD up to 2TB
• 2.5" HDD bay is only for customer self upgrade
• M.2 SSD up to 2TB each
Card Reader : 3-in-1 Card Reader
Optical : Slim DVD ROM 9.0mm
Audio Chip : High Definition (HD) Audio, Realtek ALC623-CG codec
Speakers : Internal Speaker
Power Supply : 310W 92%
Keyboard : USB Calliope Keyboard, Black, English
Mouse : USB Calliope Mouse, Black
Case Color : Black
Form Factor : Tower (13.6L)
Dimensions (WxDxH) : 145 x 296 x 346 mm
Weight : 5.7 kg
Ethernet : Realtek RTL8125BGS 2.5G Ethernet Adapter
WLAN + Bluetooth : Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 Wi-Fi + Bluetooth 5.3, Intel vPro technology support, M.2 card
Front Ports :
1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with 15W charging
2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
2x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2)
1x headphone / microphone combo jack (3.5mm)
Rear Ports :
4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
1x HDMI 2.1 TMDS
2x DisplayPort 1.4a (HBR3, DSC)
1x Ethernet (RJ-45)
1x line-out (3.5mm)
1x Serial
1x Parallel
Security Chip : Discrete TPM 2.0, TCG certified, FIPS 140-2 certified
Physical Locks : Kensington Security Slot, Padlock Loop
Absolute BIOS Selection : BIOS Absolute Enabled
System Management : Intel vPro Enterprise
Modern Standby : Modern Standby Disabled
Warranty : 3yr Onsite
Operating System : Windows 11 Pro, English
Garansi Resmi Lenovo Indonesia
| Product Specs | |
| Processor | Intel Core Ultra 5 235, 14C (6P + 8E) / 14T, Max Turbo up to 5.0GHz, 24MB |
| Graphics | Integrated Intel Graphics |
| Memory | 8GB UDIMM DDR5-5600 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0 |
| Power Supply | 310W 92% |
| Ports | Front Ports : 1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with 15W charging 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 2x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm) Rear Ports : 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x HDMI 2.1 TMDS 2x DisplayPort 1.4a (HBR3, DSC) 1x Ethernet (RJ-45) 1x line-out (3.5mm) 1x Serial 1x Parallel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bundle Software | None |
| Warranty | 3-year, Onsite |