















Tech Spec :
Processor : Intel Core Ultra 5 125U, 12C (2P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 4.3GHz, 12MB
NPU : Intel AI Boost integrated in Intel Core Ultra processor
Graphics : Integrated Intel Graphics
Chipset : Intel SoC Platform
Memory : 1x 16GB SO-DIMM DDR5-5600
Memory Slots : Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable
Max Memory : Up to 64GB DDR5-5600
Storage : 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
Storage Support : One drive, up to 2TB M.2 2280 SSD
Storage Slot : One M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot
Card Reader : No card reader
Audio Chip : High Definition (HD) Audio, Senary SN6147 codec
Speakers : Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio
Camera : 5.0MP + IR Discrete with Privacy Shutter
Microphone : 2x, Array
Battery : 57Wh
Power Adapter : 65W USB-C (3-pin)
Display : 14" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits Anti-glare, 45% NTSC, DBEF5
Keyboard : Backlit, English
Case Color : Black
Case Material : PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom)
Dimensions (WxDxH) : 313.7 x 226 x 18.92 mm
Weight : Starting at 1.4 kg
Operating System : Windows 11 Pro, English
Bundled Software : None
Ethernet : 100/1000M (RJ-45)
WLAN + Bluetooth : Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 Wi-Fi + Bluetooth 5.3
Ports :
1x USB-A (Hi-Speed USB / USB 2.0)
2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), one Always On
1x USB-C (USB 20Gbps / USB 3.2 Gen 2x2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4
1x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1
1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
1x Ethernet (RJ-45)
Security Chip : Discrete TPM 2.0 Enabled
Fingerprint Reader : Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button
Physical Locks : Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
Other Security :
- IR camera for Windows Hello (facial recognition)
- Camera privacy shutter
System Management : Non-vPro
Warranty : 3-year, Onsite
Mil-Spec Test : MIL-STD-810H military test passed
Garansi Resmi Lenovo Indonesia
| Product Specs | |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125U, 12C (2P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 4.3GHz, 12MB |
| Graphics | Integrated Intel Graphics |
| Memory | 1x 16GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0 |
| Camera | 5.0MP + IR Discrete with Privacy Shutter |
| Display | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits Anti-glare, 45% NTSC, DBEF5 |
| Battery | 57Wh |
| Touchscreen/Pen | None |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bundle Software | None |
| Warranty | 3-year, Onsite |