















Tech Spec :
Processor : Intel Core 3 100U, 6C (2P + 4E) / 8T, P-core 1.2 / 4.7GHz, E-core 0.9 / 3.3GHz, 10MB
AI PC Category : Non-AI PC
NPU : None
Graphics : Integrated Intel Graphics
Chipset : Intel SoC Platform
Memory : 1x 8GB SO-DIMM DDR5-5200
Memory Slots : Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable
Max Memory : Up to 64GB DDR5-5200
Storage : 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
Max Storage Support :
Up to two drives, 2x M.2 SSD
• M.2 2242 SSD up to 1TB
• M.2 2280 SSD up to 1TB
Storage Slot :
Two M.2 slots
• One M.2 2242 PCIe 4.0 x4 slot
• One M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot
Card Reader : No card reader
Audio Chip : High Definition (HD) Audio, Senary SN6147 codec
Speakers : Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos, audio by HARMAN
Camera : FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter
Microphone : 2x, Array
Battery : 48Wh
Power Adapter : 65W USB-C (3-pin)
Display : 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz
Touchscreen : None
Keyboard : Backlit, English
Case Color : Black
Case Material : Aluminium (Top), Aluminium (Bottom)
Pen : Pen Not Supported
Dimensions (WxDxH) : 313 x 220.3 x 10.1/15.25 mm (front/rear)
Weight : Starting at 1.34 kg
Operating System : Windows 11 Home Single Language, English (US) / English (UK)
Bundled Software : Office Home 2024
WLAN + Bluetooth : Intel Wi-Fi 6 AX203, 802.11ax 2x2 + BT5.2
Ethernet : 100/1000M (RJ-45)
Standard Ports :
1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On
1x USB-C (USB 20Gbps / USB 3.2 Gen 2x2), with USB PD 3.1 and DisplayPort 1.4
1x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.1 and DisplayPort 2.1
1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
1x Ethernet (RJ-45)
Security Chip : Discrete TPM 2.0 Enabled
Fingerprint Reader : Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button
Physical Locks : Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
Other Security : Camera privacy shutter , IR camera for Windows Hello (facial recognition)
System Management : Non-vPro
Warranty : 1Year Carry-in
Other Certifications : TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution)
Mil-Spec Test : MIL-STD-810H military test passed
Garansi Resmi Lenovo Indonesia
| Product Specs | |
| Processor | Intel Core 3 100U, 6C (2P + 4E) / 8T, P-core 1.2 / 4.7GHz, E-core 0.9 / 3.3GHz, 10MB |
| Graphics | Integrated Intel Graphics |
| Memory | 1x 8GB SO-DIMM DDR5-5200 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0 |
| Camera | FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter |
| Display | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Battery | 48Wh |
| Touchscreen/Pen | None |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Bundle Software | Office Home 2024 |
| Warranty | 1 Year Carry-in |