















Processor : Intel Core 5 210H, 8C (4P + 4E) / 12T, P-core 2.2 / 4.8GHz, E-core 1.6 / 3.6GHz, 12MB
Graphics : Integrated Intel Graphics
Chipset : Intel SoC Platform
Memory : 1x 8GB SO-DIMM DDR5-5200
Memory Slots : Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable
Max Memory : Up to 32GB DDR5-5200 offering
Storage : CEK VARIAN
512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
Max Storage Support : One drive, up to 1TB M.2 2242 SSD
Storage Slot : One M.2 2242 PCIe 4.0 x4 slot
Audio Chip : High Definition (HD) Audio, Senary SN6147 codec
Speakers : Stereo speakers, 1.5W x2
Camera : HD 720p with Privacy Shutter
Microphone : 2x, Array
Battery : 47Wh
Power Adapter : 65W Round Tip (3-pin)
Special Features : Modern Standby
Display : 14" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC
Touchscreen : None
Keyboard : Non-backlit, English
Touchpad : Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 62 x 104 mm (2.44 x 4.09 inches)
Case Color : Luna Grey
Surface Treatment : IMR (In-Mold Decoration by Roller)
Case Material : PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom)
Pen : Pen Not Supported
Dimensions (WxDxH) : 324.2 x 215.2 x 17.9 mm
Weight : Starting at 1.37 kg
Operating System : Windows 11 Pro, English (US) / English (UK)
Bundled Software : Office Trial
WLAN + Bluetooth : Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2
WWAN : Non-WWAN
Ethernet : 100/1000M (RJ-45)
Standard Ports :
2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB Power Delivery (20V only) and DisplayPort 1.2
1x HDMI 1.4b
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
1x Ethernet (RJ-45)
1x Power connector
Security Chip : Discrete TPM 2.0 Enabled
Fingerprint Reader : Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button
Physical Locks : Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
Other Security : Camera privacy shutter
Warranty : 1Year Carry-in
Other Certifications : TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution)
Mil-Spec Test : MIL-STD-810H military test passed
Garansi Resmi Lenovo Indonesia
| Product Specs | |
| Processor | Intel Core 5 210H |
| Graphics | Integrated Intel Graphics |
| Memory | 8GB SO-DIMM DDR5-5200 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Camera | HD 720p with Privacy Shutter |
| Display | 14" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Battery | 47Wh |
| Touchscreen/Pen | None/None |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bundle Software | None |
| Warranty | 1yr Carry-In |