















Tech Spec :
Processor : Intel Core Ultra 5 225U, 12C (2P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB
AI PC Category : AI PC
NPU : Integrated Intel AI Boost, up to 12 TOPS
Graphics : Integrated Intel Graphics
Chipset : Intel SoC Platform
Memory : 16GB Soldered LPDDR5x-7467
Memory Slots : Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel
Max Memory : 16GB soldered memory, not upgradable
Storage : 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
Max Storage Support : One drive, up to 1TB M.2 2242 SSD
Storage Slot : One M.2 2242 PCIe 4.0 x4 slot
Audio Chip : High Definition (HD) Audio, Senary SN6147 codec
Speakers : Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos
Camera : Front 5.0MP + IR Discrete with Privacy Shutter / Rear 5.0MP
Microphone : 2x, Array
Battery : 54.7Wh
Power Adapter : 65W USB-C Slim GaN (3-pin)
Display : 13.3" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits Anti-reflection / Anti-smudge, 100% sRGB, Touch
Touchscreen : OGM, 10-point Multi-touch
Keyboard : Backlit, English
Touchpad : Mylar Surface Trackpad
Case Color : Grey
Case Material : Aluminium (Top), PC + 40% GF (Bottom)
Pen : Lenovo Integrated Pen
Dimensions (WxDxH) : 299.0 x 215.0 x 12.0 mm
Weight : Starting at 1.30 kg
Operating System : Windows 11 Pro, English (US) / English (UK)
Bundled Software : None
WLAN + Bluetooth : Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 + BT5.3
Ethernet : No Onboard Ethernet
Standard Ports :
1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On
2x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.1 and DisplayPort 2.1
1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
Security Chip : Discrete TPM 2.0 Enabled
Fingerprint Reader : Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button
Physical Locks : Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
Other Security : Camera privacy shutter , IR camera for Windows Hello (facial recognition)
System Management : Non-vPro
NFC : NFC
Absolute BIOS Selection : BIOS Absolute Enabled
Warranty : 3-year Onsite
Other Certifications : Eyesafe Certified 2.0
Mil-Spec Test : MIL-STD-810H military test passed
Garansi Resmi Lenovo Indonesia
| Product Specs | |
| Processor | Intel Core Ultra 5 225U, 12C (2P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB |
| Graphics | Integrated Intel Graphics |
| Memory | 16GB Soldered LPDDR5x-7467 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0 |
| Camera | Front 5.0MP + IR Discrete with Privacy Shutter / Rear 5.0MP |
| Display | 13.3" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits Anti-reflection / Anti-smudge, 100% sRGB, Touch |
| Battery | 54,7Wh |
| Touchscreen/Pen | Yes/Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bundle Software | None |
| Warranty | 3-year Onsite |