















Tech Spec :
Processor : Intel Core Ultra 7 255H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 16T, Max Turbo up to 5.1GHz, P-core 2GHz / 5.1GHz, E-core 1.5GHz / 4.4GHz, LPE-core 700MHz / 2.5GHz, 24MB
AI PC Category : AI PC
NPU : Integrated Intel AI Boost, up to 47 TOPS
Graphics : Integrated Intel Arc 140T GPU Functions as Intel Graphics
Chipset : Intel SoC Platform
Memory : 16GB SO-DIMM DDR5-5600
Memory Slots : Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable
Max Memory : Up to 64GB DDR5-5600
Storage : 512GB SSD M.2 2242 PCIe Gen4 TLC Opal
Max Storage Support :
up to two drives, 2x M.2 SSD
• M.2 2242 SSD up to 1TB
• M.2 2280 SSD up to 1TB
Storage Slot :
Two M.2 slots
• One M.2 2242 PCIe 4.0 x4 slot
• One M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot
Card Reader : No card reader
Audio Chip : High Definition (HD) Audio, Senary SN6147 codec
Speakers : Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos, audio by HARMAN
Camera : HD 720p, with privacy shutter, fixed focus
Microphone : Dual-microphone array with smart noise-cancellingy
Battery : 4 Cell Li Polymer 64Wh
Power Adapter : 65W USB-C Low Cost 90% PCC 3-pin AC Adapter - EU
Display : 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz
Touchscreen : None
Keyboard : Backlit, Black - English (US)
Case Color : Eclipse Black
Case Material : Aluminium (top), PC-ABS (bottom)
Dimensions (WxDxH) : 313 x 220.3 x 10.1/15.25 mm (front/rear)
Weight : Starting at 1.34 kg
Operating System : Windows 11 Pro 64, English (US) / English (UK)
WLAN + Bluetooth : Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 Wi-Fi + Bluetooth 5.3, M.2 Card
Ethernet : 100/1000M (RJ-45)
Standard Ports :
1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On
1x USB-C (USB 20Gbps / USB 3.2 Gen 2x2), with USB PD 3.1 and DisplayPort 1.4
1x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.1 and DisplayPort 2.1
1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
1x Ethernet (RJ-45)
Security Chip : Discrete TPM 2.0 Enabled
Fingerprint Reader : Fingerprint Reader
Physical Locks : Kensington Nano Security Slot
Other Security : Camera privacy shutter
System Management : Non-vPro
Mil-Spec Test : MIL-STD-810H military test passed
Warranty : *CEK VARIAN
1yr Carry-in
3yr Onsite
Garansi Resmi Lenovo Indonesia
| Product Specs | |
| Processor | Intel Core Ultra 5 225U, 12C (2P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB |
| Graphics | Integrated Intel Graphics |
| Memory | 16GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0 |
| Camera | HD 720p, with privacy shutter, fixed focus |
| Display | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Battery | 64Wh |
| Touchscreen/Pen | None |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bundle Software | None |
| Warranty | 1 Year Carry-in |