















Tech Spec :
Processor : AMD Ryzen AI 7 PRO 350 (8C / 16T, 2.0 / 5.0GHz, 8MB L2 / 16MB L3)
AI PC Category : Copilot+ PC
NPU : Integrated AMD Ryzen AI, up to 50 TOPS
Graphics : Integrated AMD Radeon 860M Graphics
Chipset : AMD SoC Platform
Memory : 16GB SO-DIMM DDR5-5600
Memory Slots : Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable
Max Memory : Up to 64GB DDR5-5600
Storage : 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
Storage Slot : One M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot
Max Storage Support : One drive, up to 2TB M.2 2280 SSD
Audio Chip : High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec
Speakers : Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio
Microphone : 2x, 360°
Camera : 5.0MP + IR Discrete with Privacy Shutter
Battery : 57Wh
Power Adapter : 65W USB-C (3-pin)
Display : 14" WUXGA (1920x1200) IPS 500nits Anti-glare, 100% sRGB, 60Hz, Low Power
Touchscreen : None
Keyboard : Backlit, English
Dimensions (WxDxH) : 315.9 x 223.7 x 10.9/16.13 (front/rear)
Weight : Starting at 1.38 kg
Case Color : Black
Case Material : PC + 20% CF (Top), PC + 20% CF (Bottom)
Operating System : Windows 11 Pro, English (US) / English (UK)
WLAN + Bluetooth : MediaTek Wi-Fi 7 MT7925, 802.11be 2x2 + BT5.4
Ethernet : 100/1000M (RJ-45)
Standard Ports :
1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On
2x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1
1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
1x Ethernet (RJ-45)
Security Chip : Discrete TPM 2.0 Enabled
Physical Locks : Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
Absolute BIOS Selection : BIOS Absolute Enabled
Fingerprint Reader : Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button
Other Security :
Camera privacy shutter (camera models)
IR camera for Windows Hello (facial recognition)
ThinkShield
System Management : DASH
Warranty : 3y Onsite, Premier Support
Mil-Spec Test : MIL-STD-810H military test passed
Garansi resmi Lenovo Indonesia
| Product Specs | |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 PRO 350 (8C / 16T, 2.0 / 5.0GHz, 8MB L2 / 16MB L3) |
| Graphics | Integrated AMD Radeon 860M Graphics |
| Memory | 16GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Storage | 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0 |
| Camera | 5.0MP + IR Discrete with Privacy Shutter |
| Display | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 500nits Anti-glare, 100% sRGB, 60Hz, Low Power |
| Battery | 57Wh |
| Touchscreen/Pen | None |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bundle Software | None |
| Warranty | 3y Onsite, Premier Support |