















Tech Spec :
Processor : AMD Ryzen 7 250 (8C / 16T, 3.3 / 5.1GHz, 8MB L2 / 16MB L3)
AI PC Category : AI PC
NPU : Integrated AMD Ryzen AI, up to 16 TOPS
Graphics : Integrated AMD Radeon 780M Graphics
Chipset : AMD SoC Platform
Memory : 1x 16GB SO-DIMM DDR5-5600
Memory Slots : Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable
Max Memory : Up to 64GB DDR5-5600
Storage : 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
Storage Support : Up to two drives, 2x M.2 SSD
• M.2 2242 SSD up to 1TB
• M.2 2280 SSD up to 1TB
Storage Slot : Two M.2 slots
• One M.2 2242 PCIe 4.0 x4 slot
• One M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot
Card Reader : No card reader
Audio Chip : High Definition (HD) Audio, Senary SN6147 codec
Speakers : Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos, audio by HARMAN
Camera : HD 720p with Privacy Shutter
Microphone : 2x, Array
Battery : 4 Cell Rechargeable Li-ion 64Wh
Power Adapter : 65W USB-C Low Cost 90% PCC 3pin AC Adapter - EU
Display : 14" WUXGA (1920 x 1200), IPS, Anti-Glare, Non-Touch, 45%NTSC, 300 nits, 60Hz
Keyboard : Backlit, Black - English (US)
Case Color : Eclipse Black
Case Material : Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom)
Dimensions (WxDxH) : 313 x 220.3 x 10.1/15.25 (front/rear), 20.5 (maximum) mm
Weight : Starting at 1.41 kg
Operating System : Windows 11 Pro, English (US) / English (UK)
Bundled Software : None
Ethernet : 100/1000M (RJ-45)
WLAN + Bluetooth : Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 Wi-Fi + Bluetooth 5.3, M.2 card
Ports :
• 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
• 1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On
• 1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.1 and DisplayPort 1.4
• 1x USB-C (USB4 40Gbps), with USB PD 3.1 and DisplayPort 1.4a
• 1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz
• 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
• 1x Ethernet (RJ-45)
Security Chip : Discrete TPM 2.0 Enabled
Fingerprint Reader : Fingerprint Reader
Physical Locks : Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
Other Security : Camera privacy shutter
System Management : Non-DASH
Warranty : 3-year Onsite, Premier Support
Mil-Spec Test : MIL-STD-810H military test passed
Garansi Resmi Lenovo Indonesia
| Product Specs | |
| Processor | AMD Ryzen 7 250 (8C / 16T, 3.3 / 5.1GHz, 8MB L2 / 16MB L3) |
| Graphics | Integrated AMD Radeon 780M Graphics |
| Memory | 1x 16GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0 |
| Camera | HD 720p with Privacy Shutter |
| Display | 14" WUXGA (1920 x 1200), IPS, Anti-Glare, Non-Touch, 45%NTSC, 300 nits, 60Hz |
| Battery | 64Wh |
| Touchscreen/Pen | None |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bundle Software | None |
| Warranty | 3-year Onsite, Premier Support |