















Tech Spec :
Processor : Intel Core Ultra 5 225H, 14C (4P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 4.9GHz, 18MB
AI PC Category : AI PC
NPU : Integrated Intel AI Boost, up to 13 TOPS
Graphics : Integrated Intel Arc 130T GPU
Chipset : Intel SoC Platform
Memory : 2x 8GB SO-DIMM DDR5-5600
Memory Slots : Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable
Max Memory : Up to 64GB DDR5-5600
Storage : 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
Max Storage Support : Up to two drives, 2x M.2 SSD
• M.2 2280 SSD up to 2TB each
Storage Slot : Two M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slots
Card Reader : SD Card Reader
Audio Chip : High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec
Speakers : Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio
Camera : FHD 1080p with Privacy Shutter
Microphone : 2x, Array
Battery : 4 Cell Li-Polymer 60Wh
Power Adapter : 65W USB-C (3-pin)
Special Features : Modern Standby
Display : 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz
Touchscreen : None
Keyboard : Backlit, English
Touchpad : Buttonless Mylarsurface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches)
Case Color : Arctic Grey
Surface Treatment : Anodizing Sandblasting (Top), Texture (Bottom)
Case Material : Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom)
Dimensions (WxDxH) : 313.5 x 224 x 17.5 mm
Weight : Starting at 1.36 kg
Operating System : Windows 11 Pro 64 English (US) / English (UK)
Bundled Software : Ms. Office Trial
WLAN + Bluetooth : Wi-Fi 6E, 802.11ax 2x2 Wi-Fi + Bluetooth 5.3, M.2 card
Ethernet : 100/1000M (RJ-45)
Standard Ports :
1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On
1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4
1x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1
1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
1x Ethernet (RJ-45)
1x SD card reader
Security Chip : Firmware TPM 2.0 Enabled
Fingerprint Reader : Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button
Physical Locks : Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
Other Security : Camera privacy shutter
System Management : Non-vPro
Warranty : Cek Varian
- 1 Year Carry-in
- 3 Years, Onsite
Bundled Accessories : None
Other Certifications : TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution)
Mil-Spec Test : MIL-STD-810H military test passed
Garansi Resmi Lenovo Indonesia
| Product Specs | |
| Processor | Intel Core Ultra 5 225H, 14C (4P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 4.9GHz, 18MB |
| Graphics | Integrated Intel Arc 130T GPU |
| Memory | 2x 8GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Camera | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Display | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Battery | 60Wh |
| Touchscreen/Pen | None |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bundle Software | Ms. Office Trial |
| Warranty | 1 Year Carry-in |